Երեւանի քաղաքապետը հանձնառություն է ստանձնել նախադպրոցական ներառական կրթության մոդելի կիրառման հարցում
Նոյեմբերի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը եւ Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այցելել են Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի համար 92 ներառական մանկապարտեզ: Այցն իրականացվել է Արա Բաբլոյանի նախաձեռնությամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարը եւ քաղաքապետը շրջայց են կատարել մանկապարտեզում, ծանոթացել զարգացման հապաղումներ ունեցող երեխաների համար ստեղծված պայմաններին, զրուցել բազմամասնագիտական թիմի անդամների հետ: Մանկապարտեզն ընդունել է 42 կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների` թեթեւ, միջին եւ ծանր զարգացման խնդիրներով:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը շրջայցի ընթացքում քաղաքապետին ծանոթացրել է բազմաֆունկցիոնալ ներառական մանկապարտեզի մոդելին: Ըստ Արա Բաբլոյանի` հաշմանդամություն ունեցող երեխաների իրավունքների պաշտպանության կարեւորագույն բաղադրիչներից է առողջական խնդիրների վաղ հայտնաբերումն ու միջամտությունը, ինչն ապահովում է լավագույն արդյունք: Նա ընդգծել է, որ երեխաները նման մանկապարտեզներում ստանում են եւ՛ կրթություն, եւ՛ խնամք, եւ՛ համապատասխան բուժաջակցություն, ինչը դյուրացնում է կրթության հետագա կազմակերպումը ներառական դպրոցներում եւ մասնագիտական հմտությունների ձեռքբերումը` ապահովելով գործընթացի շարունակականությունը:
Լինելով Հայաստանում բազմաֆունկցիոնալ ներառական մանկապարտեզի մոդելի նախաձեռնողներից եւ ջատագովներից մեկը` Արա Բաբլոյանն այս գործընթացում կարեւորել է միջգերատեսչական համագործակցությունը` համատեղելով առողջապահական, կրթական, սոցիալական, ինչպես նաեւ համայնքային կառույցների ջանքերը:
Բազմամասնագիտական թիմի անդամներն ու ոլորտի պատասխանատուներն ընդգծել են ծրագրի արդյունավետությունը՝ նշելով, որ մոդելի կիրառման փորձով հետաքրքրված են նաեւ այլ երկրներ:
Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը բարձր է գնահատել համանման մանկապարտեզների անհրաժեշտությունը երեխաների կարողությունների զարգացման հարցում: Ըստ նրա՝ դա հնարավորություն է տալիս երեխաներին ինտեգրվել հասարակությանը: Քաղաքապետը կարեւորել է այդպիսի հաստատությունների ստեղծումը մայրաքաղաքում` նշելով, որ առաջին փուլում դրանք կարելի է հիմնել Երեւանի 4 շրջաններում` հետագայում ընդլայնելով ցանցը:
Գաղափարի իրագործմանն աջակցություն են հայտնել ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի /UNICEF/ եւ «Արաբկիր» միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչները:
Շրջայցին մասնակցել են ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Արսեն Մանուկյանը, նախարարության ընտանիքի, կանանց եւ երեխաների հիմնահարցերի վարչության պետ Գեղանուշ Գյունաշյանը, Երեւանի ավագանու անդամներ Պավել Մազմանյանը եւ Սերգեյ Սարգսյանը, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի կրթական ծրագրերի բաժնի ղեկավար Ալվարդ Պողոսյանը, «Արաբկիր» միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամի փոխտնօրեն Շուշան Դավթյանը:

Мэр Еревана обязался содействовать внедрению модели дошкольного инклюзивного образования
20 ноября Председатель НС Ара Баблоян и мэр Еревана Айк Марутян посетили инклюзивный детский сад N 92 административного района Малатия-Себастия – по инициативе спикера парламента.
Глава НС и мэр ознакомились с детсадом, условиями, созданными для детей с проблемами развития,   побеседовали с многопрофильным персоналом. В детском учреждении обучаются 42 детей с проблемами развития различной степени.
Спикер НС в ходе обхода ознакомил мэра с моделью многофункционального инклюзивного детсада. По Баблояну, важнейшим компонентом защиты прав детей с инвалидностью является раннее выявление у них проблем со здоровьем и своевременное вмешательство, то позволяет достичь хороших результатов. Он подчеркнул, что дети в подобных детсадах получают и образование, и содержание, и соответствующую медицинскую помощь, что облегчает дальнейшую организацию образования и овладение профессиональными навыками в инклюзивных школах, обеспечивая непрерывность процесса.
Являясь одним из инициаторов и поборников модели многофункционального инклюзивного детсада в Армении, А.Баблоян подчеркнул важность межведомственного сотрудничества в этом процессе, с объединением усилий здравоохранительных, образовательных, социальных и муниципальных структур.
Члены многопрофильной команды и кураторы сферы подчеркнули эффективность программы, отметив, что опытом применения модели заинтересовались также другие страны.
Мэр Еревана А.Марутян высоко оценил необходимость подобных детсадов в развитии возможностей детей. По его словам, это дает детям возможность интегрироваться в общество. Мэр особо выделил важность создания таких учреждений в столице, отметив, что на первом этапе их можно открыть в четырех районах города, с последующим расширением сети.
Поддержку в реализации идеи выразили представители Армянского офиса Детского фонда ООН (UNICEF) и Детского объединенного благотворительного фонда “Арабкир”.
С детсадом ознакомились также первый заместитель министра труда и социальных вопросов РА А.Манукян, ответственные представители министерства, мэрии, вышеуказанных фондов.